Türkiye’de pek çok sirketin tam anlamiyla kavrayamadigi bir bilesen olan Sosyal Sorumluluk  temelde markanin bir birey olarak yasadigi toplumda öncelik olarak hassasiyetlere dikkat çekmeyi ve bu süreçte  çözüm bekleyen problemlere farkindalik yaratmaya çalisiyoruz,  bu degerde kültürel alt yapimizi olusturan zenginliklerimizin içinde bir deger katma noktasinda adimladigimiz KYZIKOS antik kentinin 2500 yillik tarihini gün yüzüne çikarma çalismalarini  2006 den beri sponsor firma olmanin gururunu tasiyoruz…

      Bu degere sahip oldugumuz yerden bir tarihçe deginmeden geçmeyelim.

Balikesir’in Erdek ilçesinde bulunan ve 2 bin 500 yillik tarihi geçmise sahip olan Kyzikos Antik Kenti’nde bu yil 11.si yapilan kazi çalismalari basladi. Kyzikos, Avrupa seyyahlar tarafindan dünyanin 8.harikasi olarak nitelendiriliyordu.

Doç. Dr. Nurettin Koçhan, tapinagin 116 metre olan en uzun kenarinin 2010 yilinda ortaya çikarildigini, tapinagin bati arka kisminda kazi çalismalarinin devam ettigini söyledi. Buradaki çalismalar bittikten sonra tapinagin yan kuzey kismi açilmis olacak. Koçhan, tapinagin zaman içinde depremler ve insan eliyle büyük tahribata ugradigini, mermer eserlerin yakildigini ve etrafina küp seklinde kuru tahil depolarinin yerlestirildigini kaydetti. Daha sonra bu bölge, Hiristiyanlik dönemine ve Orta Çag’a kadar mezarlik olarak kullanilmis ve Orta Çag’a ait bazi yapilar eklenmis. Kazi ekibi yapilarin ortaya çikarilmasi için çalismalara devam edecek.

KYZIKOS ANTIK KENTI

Kyzikos antik kenti, Balikesir’in Erdek ilçesi sinirlari içinde, antik dönemde Ayi Adasi (Arktonnessos) olarak anilan Kapidagi Yarimadasi’nin ana kara ile birlestigi kistagin güney ucuna yakin kisminda yer almaktadir. Marma Denizi’nde üç dogal limana sahip ve stratejik açidan hem anakara, hem de Kapidagi’ni kontrol edebilecek konumdadir.

Mitolojiye göre kentin kurucusu olarak kabul edilen Kral Kyzikos’un Thrak Krali Eusorsos’un soyundan geldiginin kabul edilmesi de kent halkinin Thrak kökenli oldugu görüsünü desteklemektedir.

Kyzikos tarihi, arastirmacilar tarafindan Miletos kolonisi olmasiyla baslatilir. Bu da yaklasik MÖ 8.-7.yüzyil civarlarina dek gelir.

Antik yazarlarin çogunun adindan söz ettigi kent hakkindaki ilk incelemeler 1431 ve 1444 yillarinda Anconali Cyriacus tarafindan baslatilmistir. Daha sonra, 19. Ve 20.yüzyillarda bilimsel çalismalar baslamistir. Sistemli ilk arkeolojik çalisma ise, 1988 yilinda burada yüzey arastirmasina baslayan, Prof.Dr. Abdullah YAYLALI tarafindan 1989-1996 yillari arasinda yapilan kazi çalismalaridir. 2006 yilinda ise Doç. Dr. Nurettin KOÇHAN baskanliginda kazilara baslanmis ve halen devam etmektedir.

  

Kyzikos Antik Kenti’nde 11 yildir devam eden kazi çalismalarinda; mermer aslan basli su oluklari, tapinaga ait tam boyutta mermer çati kiremidi (105x85 cm), sütün tamburlari (çap: 2 m 25 cm), Pithos denilen topraktan küp seklinde erzak deposu, Kyzikos paralari, Kral basi, içinde 10 kisinin hediyeleriyle birlikte gömülü lahit mezar, mezar hakkinda bilgi veren yazili tas, Roma dönemine ait çikarilan en büyük sütün basi (1 m 90 cm çap, 2,5 m yükseklik ve 20 tona yakin agirlik) ve kireç elde etmek için tarihi eserlerin yakildigi 2 kireç kuyusu ortaya çikartildi.